יומן ויזואלי

היומן הויזואלי ככלי טיפולי

היומן הויזואלי הינו טכניקה טיפולית שמתאימה כמובן לילדים, למבוגרים, אבל גם לכאלה שפחות מתחברים לטיפול הקלאסי באמנות. העבודה ביומן, משלבת בתוכה בדרך כלל, טכניקות מגוונות מעולם האמנות, אך גם כתיבה ועבודה מבוססת גוף.

היומן למעשה מאפשר את "הכניסה פנימה" ומהווה גשר פיזי לעולמות הפנימיים, שאינם תמיד נגישים לנו. 

היומן מהווה גבול שומר, מרחב בטוח, ובניגוד לכלים טיפוליים אחרים, את היומן ניתן לקחת פיזית וגם להשתמש בו מחוץ לשעה הטיפולית.

היומן מאפשר את העיבוד, את לקיחת האחריות על התוכן, השמירה שלו, את הבחירה של מה אני רוצה להראות, למי ומתי. הוא מחזיר את השליטה. הוא מאפשר יציאה מה"מיינד" וכניסה לעולם הדמיון ואל התת מודע.

בעבודה הטיפולית נבחן יחד את "התחושה המורגשת", ה-felt sense , אותה תחושה המתעוררת בגוף, תוך כדי היצירה.  הגוף מוביל אותנו ומגלה עוד מימד שלעיתים נותר חבוי. בפעמים רבות הגוף הוא זה שידבר את הכאב, לפעמים אפילו יצעק אותו. התחושה המורגשת היא זו שמובילה אותנו בתהליך.

היומן מאפשר לנו "לדבר בתמונות", לבנות את הסיפור שלנו, לברוא את העתיד, ניתן לראות באופן ויזואלי את הדבר החדש שנולד.

היומן מאפשר לתהליך להתהוות, לתת זמן , לבחור  "עדים" לתהליך, להראות, לשתף, לא להישאר לבד עם התכנים שעלו.

יומן חוסן ויזואלי- עבודה על הטראומה

היומן הוא כלי טיפולי נהדר לעבודה עם אנשים שחוו טראומה. הוא יכול להיות משאב אמיתי, מאפשר מרחב בטוח ולקיחת שליטה. ניתן לבטא דרך האמנות, את כל אותם הדברים שלפעמים אין להם עדיין מילים. החושים שלנו, הם אלה שמחזיקים את הזיכרונות, הגוף זוכר ודרך העבודה ביומן, ניתן לצקת את המשמעות שקשה לעיתים לבטא במילים.

היומן הוא אותו הגשר בין הרגשות לחלק הלא מילולי ומאפשר להישאר אותנטי. בעבודה היצירתית יש חלק עוצמתי מאוד. הזיכרונות שלו נמצאים בחושים, הגוף זוכר והיומן הוא הדרך המטאפורית לבטא את הזיכרונות, לתת להם הכרה, משמעות ומתוך כך גם לבנות את החוסן..

כמו כן, מתוך הטראומה, ניתן לעבוד גם על החוזקות, על מקורות הכוח ומשאבי ההתמודדות.

בניית החוסן מתקיימת כאשר מצליחים להבין מה התרחש, מצליחים לצקת משמעות, להתחבר למשאבים ומקורות כוח ולבצע אינטגרציה בין כל החלקים..

 

מידע ליצירת קשר

צרו איתי קשר