ריפוי באמצעות הרמוניה

יתרונות הטיפול ההוליסטי- גוף-נפש-רוח  לבריאות הנפש של אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים

 

מבוא:

אבחון של ילד עם צרכים מיוחדים, הוא בעל השפעה על המשפחה כולה, כאשר לעיתים קרובות האמהות נושאות לא רק בנטל הרגשי, אלא גם במרבית נטל הטיפול, האחריות הלוגיסטית על התהליך כולו, הקשר עם מסגרת החינוך, המטפלים הנוספים ועוד.
חוסר איזון בין דרישות של גידול ילד עם צרכים מיוחדים לבין רווחה אישית, עלול להוביל למתחים, לתחושות של בדידות, דכדוך ואף לחרדה, שלעיתים קרובות נוטים להתעלם מהן ולהמשיך להתמקד בטיפול בילד.
הכרה בחשיבות הטיפול בבריאות הנפשית של האמהות היא קריטית, והיתרונות של טיפולים הוליסטיים, המאפשרים ביטוי אמנותי, רווחה פיזית וריפוי רגשי, יכולים להיות עמוקים ומשמעותיים.
במאמר זה אעסוק בסיבות שגישה רב תחומית, המשלבת בתוכה גוף, נפש ורוח, אינה רק מועילה, אלא גם חיונית לאמהות, לבניית החוסן האישי.

האתגרים  הייחודיים העומדים בפני אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים

אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים, מתמודדות לעיתים עם מבוך של אתגרים רגשיים, פיזיים וחברתיים שאין שני להם. הדרישות המתמידות לטיפול מיוחד, עלולות להוביל ללחץ כרוני ולתשישות. מבחינה רגשית, אמהות אלה מתמודדות לעיתים עם  תחושות של בדידות, אשמה וחרדה לגבי הרווחה לטווח  הארוך של ילדיהן. מבחינה חברתית הן יכולות להתקל בחוסר הבנה בסיסי לגבי הדרך שהן בוחרות להתמודד וכמובן נתונות לקבלת "עצות" שעשויות להשאירן מבולבלות ומתוסכלות. יתר על כן, הנטל הכספי של הטיפולים, לצד אפשרות של אובדן הכנסה שלהן, עלול להיות מכריע. לצד זה, קיים הרצון להצליח "להחזיק את כל הכדורים באוויר" – הילדים הנוספים במשפחה, הזוגיות, הקריירה ואת חיי השיגרה האישיים… לפעמים זה נראה בלתי אפשרי לעשות את הכל לבד…אתגרים מרובים כל כך, עלולים לכרסם בבריאות הנפשית של האם ולכן חשוב למצוא טיפולים תומכים, שיסיעו להתמודד עם גורמי הלחץ, יתנו כלים להתמודדות ביומיום, יקדמו רווחה נפשית ובעיקר שלא להישאר לבד במסע החיים.

חשיבות הטיפול בנפש

הטיפול  הנפשי, הוא אבן יסוד עבור אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים, שכן הוא משפיע ישירות על יכולתן לספק טיפול מיטבי. ואין כוונה כאן ל"הדרכת הורים" ששוב עוסקת יותר בטובת הילד וכלים להורות מייטיבה, אלא ממש בטיפול עבור האם, זמן פרטי שכל כולו מוקד לה.  ללא תמיכה, הלחץ הבלתי פוסק עלול להוביל  לתחושות מורכבות יותר, כמו פיתוח דיכאון או הפרעת חרדה. כאשר אמהות מתחילות להרגיש את העומס, התשישות, תחושה מכבידה, לצד שינויים במצב הרוח, חיוני שאמהות  יקבלו תמיכה רגשית שתציע להן אסטרטגיות התמודדות, ליווי ותמיכה וכן פתרונות מעשיים לניהול הלחץ, קבלת החלטות והתמודדות בשיגרה.  טיפול הוא איננו בגדר מותרות, אלא הכרח שעשוי להעצים נשים אלה  ומאפשר להן לשמור על בריאותן וחיוניותן. כאשר אמהות מצויות באיזון נפשי, הן מסוגלות לקבל החלטות מושכלות, להעניק טיפול  ויחס חיובי לילדיהן ולטפח סביבה המועילה לכל המשפחה. התייחסות לרווחה הנפשית של האם, היא צעד קריטי להבטחת שגשוג האם והילד כאחד.

טיפולים  הוליסטיים: שילוב של אמנות, גוף, נפש ונשמה

טיפולים הוליסטיים מציגים גישה מקיפה לטיפול בבריאות הנפש של אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים, ע"י שילוב של אמנות, גוף, נפש ונשמה.
לצד השיח שמאפיין טיפולים רבים, האמנות מאפשרת לבטא תכנים שלפעמים קשה למצוא להן את המילים. מדובר בתקשורת לא מילולית שמאפשרת שחרור של רגשות עמוקים, לא תמיד מודעים  וזו דרך מצוינת  לעבד חוויות קשות. שילוב הגוף, מאפשר עבודה עם תחושות נוספות, מידע  חדש שמגיע ומאפשר את ההתמקדות בתכנים שעולים, התחושות תמיד יהיו אותנטיות ויוכלו לספק מידע נוסף, בניגוד למילים שהן נשלטות ע"י הקוגניציה. העבודה הגופנית מפתחת מודעות קשובה ונוכחות ברגע, דבר שגם הוא מסייע  להפוגה מהדאגות המתמשכות ולהפחתת הלחץ. דרך העבודה הגופנית ניתן לפתח את המודעות החומלת של האם כלפי עצמה, להפחית את תחושות האשמה, לשפר את מערכות היחסים ולהוביל לרווחה נפשית ופיתוח חוסן.
ההתייחסות לנשמה, כוללת בתוכה עבודה עם "עולם התופעות" – התבוננות על העברות בין-דוריות והשפעתן על ההווה, היכולת להיות בקבלה, להכיר במה שהיה ובקיים, להשלים עם הקיים, לתת מקום לתחושות של אובדן ותהליך האבל.  כל אלה מסייעים לשלוות הנפש, לחיבור מחדש לתחושת החיות ולשיפור ההרגשה. התרגול יכול לכלול מדיטציה, דמיון מודרך או התבוננות דרך  "קונסטלציה משפחתית". גישות אלה מסייעות לפתח מנגנוני התמודדות, אשר עשויים לטפח את בריאותן הרגשית של האמהות ולחבר אותן אל מקורות הכוח ולתחושות של מטרה ותקווה.
ע"י הגישה הרב מערכתית, המשלבת טיפולים מגישות שונות, כל אם יכולה למצוא את הדרך הייחודית שלה, שתוביל אותה לריפוי ותספק לה כוח ואיזון.

סיכום

בריאות הנפש של אימהות המטפלות בילדים עם צרכים מיוחדים היא בעלת חשיבות עליונה, לא רק עבור הרווחה שלהן, אלא גם עבור הטיפוח היעיל של ילדיהן. האתגרים  הייחודיים שעמן הן מתמודדות דורשים תמיכה והבנה מיוחדת. טיפולים  רב תחומיים, הוליסטיים, המשלבים לצד השיחה גם ההתייחסות לתחושות הגוף (גוף-נפש-נשמה) וכמן כן התייחסות גם לתכנים העולים דרך אמצעים אמנותיים מגוונים, כל אלה מאפשרים לסייע לאימהות למצוא איזון, לבטא את עצמן, לקבל הכרה, השלמה, להתאבל, לפתח חמלה עצמית לצד חוסן, שיאפשר להן לשאת את מסע חייהן ולהמשיך לצעוד קדימה בביטחון. באופן אישי, אני מאמינה שבאמצעות ליווי נכון, פיתוח מודעות וקבלת כלים, יהיה ניתן להחזיר את השליטה לאם, כך שתמשיך את אותו מסע, באופן עצמאי, ללא תלות במטפל או בטיפול מסוים .

מידע ליצירת קשר

צרו איתי קשר