קונסטלציה משפחתית

קונסטלציה משפחתית מערכתית

כל משפחה נושאת עימה טראומות מהעבר. בעשור האחרון פורסמו מחקרים רבים, בתחום האפיגנטיקה ומחקרים בתחום העברה בין -דורית, שתרמו להבנה של אופן העברת הטראומה והשפעתה על הדורות הבאים. המשמעות היא שטראומה קדומה, למעשה מצויה בגוף ובנפש ועשויה להתבטא באופן כזה או אחר,  גם בצאצאים שטרם נולדו. הקונסטלציה המשפחתית  מציעה דרך לבחינה של ההשפעות בדינימיקה המשפחתית  על חיי הפרט. מדובר בגישה הוליסטית, עוצמתית, מערכתית, שמטרתה להגיע  אל שורשי המורכבות הנפשית והרגשית.

הגישה התפתחה בשנות ה – 80, ע"י ברט הלינגר, פסיכותרפיסט גרמני. אחרי שלמד במשך שנים כמה מהגישות הפסיכולוגיות הוותיקות, כמו הפסיכואנליזה, טיפול משפחתי, גשטלט, יונג, פרויד , אריקסון ונוספים, לקראת גיל 70, הוא גילה את הקונסטלציה, או כפי שהגדיר זאת "עבודה עם השדה היודע". הנחת הבסיס היא שכל מערכת השדה היודע עוברת לדורות הבאים, גם בלי לראות את הדברים.

כאמור הגישה מתמקדת בהעברה בינדורית ומתבססת על חוקים אוניברסליים קבועים. ההנחה המרכזית היא שאנחנו תוצר  של כמה שהתרחש במערכת שלנו, דורות אחורה ושאנחנו חלק ממערכת גדולה של חוויות רבות שנמצאות במודע ובתת המודע האישי והקולקטיבי. 

דרך הקונסטלציה ניתן "להחיות" סיטואציות, סיפורי חיים ולהגיע באופן מהיר ומדויק לשורשי הקושי עימם מתמודד המטופל. כשאני עובדת עם קונסטלציה, במקרים רבים אני משלבת עבודת התמקדות. למטופל נפתח מרחב בטוח, להתבוננות, חקירה אישית, עם איכות ייחדית של סקרנות, קבלה רדיקליות, הקשבה, כל זאת בקצב האישי המותאם לכל אחד.

מה נוכל להשיג מתהליך הקונסטלציה:

  1. זיהוי והבנה עמוקה של דינמיקה משפחתית וכיצד היא משפיע על המטופל
  2. זיהוי וריפוי טראומות וחוויות לא נעימות מהעבר, שהתגלגלו דרך העברה בינדורית
  3. גילוי וחקירה של דפוסים בינדוריים כמו התמכרות או אלימות
  4. שיפור במערכות יחסים ע"י חקירה, הבנה מעמיקה של דפוסים והתנהגויות שונות
  5. התפתחות אישית והגברת המודעות העצמית ע"י השגה של הבנה עמוקה של  ההתנהגות, הרגשות והתחושות.
  6. פתרון קונפליטיים פנימיים וחיצוניים.
  7. סיוע בקבלת החלטות משמעותיות וחיבור לרצון האותנטי.
  8. העלאת  תחושת הבהירות, הבטחון בעצמי באינטואיציה האישית והעלאת תחושת המסוגלות והערך העצמי. 

חלק מהעוצמה והיופי שבגישה היא עצם הכרתה בקיים. ההכרה בדברים שהיו, במה שקרה  לאדם שעובר את הקונסטלציה, היא זו שמאפשרת להתמודד עם העבר והווה, נותנת תחושה של הקלה וגם מאפשרת לצור סדר חדש באירועים שנחוו. ההכרה היא זו שמאפשרת השלמה עם צער וקשיים שחווינו, מצוקות, דברים שרצינו ולא מימשנו. ברגע שיש השלמה עם הקיים, מתאפשר להתחיל  תהליך בריא וטבעי של  אבל. עצם האפשרות להתאבל היא זו שמקדמת אותנו אל העתיד ומאפשרת חיבור לחיים ופתיחת דלתות חדשות.  בנוסף לכך, כאשר יש הכרה והשלמה אותו אדם מצליח כבר לא להיות מופעל  מאירועים שאינם שייכים אליו באופן ישיר. 

התהליך מסתיים ביצירת סדר ואיזון במערכת, דבר שמביא עימו בראש ובראשונה, במקרים רבים הקלה והתרגשות

 


קיימות 2 אפשרויות לעבודה: 

בעבודה פרטנית בקליניקה התהליך מתקיים באמצעות ייצוגים, חפצים, בדרך כלל בדים צבעוניים, אותם המטופל ממקם בחדר וע"י תנועה בינהם, באופן עצמאי וגם בליווי מונחה. באמצעות הייצוגים וההנחיה ניתן לקיים דיאלוג, להיות במגע ולתת מקום לחלקים שונים באישיות שלנו. דרך התהליך נוכל לזהות את החלקים שאימצנו  לעצמנו, בטעות מאנשים שונים במערכת המשפחתית או החברתית, בדרך של העברה בינדורית וחשוב מכך, נוכל לצור סדר חדר במערכת, להשיב את תחושת השלווה והזרימה. 

בעבודה הקבוצתית בדרך כלל אחד המשתתפים מייצג את המטופל שבוחר אירוע מסויים שהוא מעוניין לחקור ולפתור. לפעמים המטופל ייצג את עצמו . שאר המשתתפים ייצגו עבורו דמויות שונות מתוך המערכת שלו. אלה יכולים להיות בני משפחה או גם רגשות שעולים ומבקשים התבוננות וחקירה. באמצעות תנועת הנציגים בחדר, התחושות שעולות אצלם, כאשר הם עומדים על הבד שלהם, החוויות והרגשות, ניתן לזהות את ההשפעה הבינדורית, קיימת בהווה בחייו של המטופל.

הדבר המופלא ביותר, שנראה בתחילה בגדר קסם, הוא האופן האותנטי בו המייצגים השונים חווים את חווית המטופל במלואה, כמובן מבלי להכיר בפועל את ההיסטוריה המשפחתית או לפעמים גם מבלי שיש היכרות מעמיקה אם האדם שעובר את הקונסטלציה.

ניתן לקרוא עוד על הקונסטלציה במאמרים

מידע ליצירת קשר

צרו איתי קשר